A kiégés ott leselkedik mindenkire, de ha kreatív vagy, elkerülheted ezekkel a módszerekkel

szerző: Jobline
2018 július 13.

A kiégés lassan alakul ki, ezért az első aggasztó jelek alapján még lehet tenni ellene, és végül elkerülhető. Még akkor is, ha nem lehet teljesen kiszállni a mókuskerékből, legfeljebb a fordulatszámon vagy a dőlésszögön változtathatunk.

A The Creative Independent 10 szakember példáját gyűjtötte össze, akik időben felismerték a bajt, és kitalálták, mi a megoldás.

Gondos tervezéssel iktass be olyan időszakokat, amikor lazítasz (Lucy Bellwood illusztrátor és karikaturista)
Az utóbbi másfél évben nagyon pörögtem. Összejött egy klassz projekt a Kickstarteren, kijött az első könyvem, promóciós körútra mentem vele mindenfelé, állandóan pörögtem. Nagy kaland volt, de közben káosz lett az életem, és ez megtette a hatását. Éreztem, hogy le kell állnom, úgyhogy rátapostam a fékre. Rájöttem, hogy a szabadúszók csapdájába estem: azt hittem, hogy az időbeosztásom nagyon rugalmas, és mindenre sort tudok keríteni, pedig nem. Egy évre előre el kell tervezni, mikor fogok lazítani, és ez szentírás kell hogy legyen.

Dolgozz úgy, mintha 9-től 5-ig tartana a munkaidő, akkor is, ha nem (Alicia Bognanno zenész)
A „túlóráimat” előre ütemezem. Tudom, hogy akkor dolgozni fogok, de aztán redőny lehúz, és elmegyek edzeni vagy tévét nézek vagy olvasok, szóval bármi jöhet, ami nem munka. Ez elég bonyolult, mert ott van a tudat, hogy rendesen meg kell csinálni a lemezt, közben nyüstöl a menedzsmented, a sajtósod meg a kiadó, tehát nem mondhatod azt, hogy ma csak láblógatást tervezek. Ugyanakkor muszáj határokat szabni, mert dalszerzés közben engedheted meg magadnak, hogy kiégj. Ha nem élvezed a zenét, akkor annyi. De a tervezett túlóra segít.

Keres valamilyen kreatív tevékenységed, ami teljesen más, mint a munkád (Brooks Headley séf, éteremtulajdonos, zenész)
Egyszer fordult elő, hogy egyenes úton haladtam a kiégés felé: amikor egy nagyon menő cukrászdában dolgoztam. Ekkor pár év szünet után megint zenélni kezdtem. Ez teljesen helyre tett. Helyrebillentek a dolgok és létrejött az egyensúly, mert a zene teljesen kikapcsolt.

Vegyél ki egy nap szabit (Katherine Faw regényíró)
Nagyon szerencsés vagyok, mert mindennap azt csinálhatom, amit imádok: mindig találok valamit az életben, amit regénnyé szublimálhatok. Persze vannak napok, amikor úgy érzem magam, mintha a fogamat fúrná a legrosszabb fogorvos. Ilyenkor kitörlöm az össze szöveget és kezdem először. Jót tesz, ha kiveszek egy nap szabit, múzeumba, moziba megyek, vagy csak úgy császkálok New Yorkban, ha az időnek jó kedve van.

 

Nézd meg legfrissebb állásainkat:


BUDAPESTI ÁLLÁSOK

KÜLFÖLDI ÁLLÁSOK

ADMINISZTRÁCIÓS ÁLLÁSOK

PÉNZÜGYI ÉS SZÁMVITELI ÁLLÁSOK

IT ÉS TELEKOMMUNIKÁCIÓS ÁLLÁSOK

ÉRTÉKESÍTÉSI ÉS KERESKEDELEMI ÁLLÁSOK

HR-ES ÉS MUNKAÜGYI ÁLLÁSOK



Hajrázva dolgozz és tartsd a ruitmust
(Sahra Motalebi énekes, zeneszerző)
Kényszer hatására nagyon jól megy a munka. Sokkal jobb a hangom, ha dehidratált és fáradt vagyok. Tehát a kiégés nálam oké. Ezért megyek föl északra több hétre is. Kelés hatkor, ebéd, vacsora mindig ugyanabban az időben. Fekvés kilenckor. Három hét alatt iszonyú mennyiségű munka elkészül, mint máskor egy év alatt.

Tanulj meg nemet mondani (Erin Christovale kurátor)
Múlt ősszel tényleg kiégtem és elég kemény volt. Most tanulom, hogy milyen hasznos, ha az ember többet alszik. Fontos tapasztalat számomra, hogy a fekete nők úgy érzik, nem mondhatnak nemet, meg folyton túlóráznunk kell, hogy a létjogosultságunkat bizonyítsuk. Próbálok ennek elenállni és gyakorlom, hogyan kell nemet mondani.


 



Ne kezeld úgy a munkádat, mintha menekülnöd kellene előle
(Emily Haines zenész)
Én akkor szoktam fejreállni, ha átadom magam annak a gondolatnak, hogy „dolgozz nagyon keményen, aztán hirtelen dobj el mindent  a kezedből”. Ez a nyugdíjba vonulás modellje. Sok turnézó zenésszel előfordul: lenyom egy csomó koncertet, aztán szeretne elvonulni egy pina coladával a pálmafák alá. Velem viszont az a helyzet, hogy akkor kezd elpárologni a kreativitásom, ha így gondolkozom. Csak olyankor égek, ha valaki próbál meggyőzni, hogy ez a munka nem is nekem való.

Csinálj egyszerre sok mindent (Greg Fox zenész)
Ha egyik dologról átváltok a másikra, az mozgásban tart, és nem égek ki. Könnyebb, ha abbahagyunk valamit, aztán visszatérünk hozzá. A könyvekkel is így vagyok, soha nem csak egyet olvasok egyszerre. Néha már nem élvezek egy könyvet, pedig szeretem, ilyenkor leteszem és keresek egy másikat. Amikor újra előveszem az előzőt, frissítő élmnyt ad.

Tudd, hogy mikor kell szünetet tartanod, és akkor tényleg szállj ki (Angela Pilgrim vizuális művész, tanár)
Fontos, hogy legyen az embernek valamilyen menetrendje, sőt rituáléja. Általában hosszú időszakokon át működöm egy bizonyos rituálé szerint, aztán kattan valami, és átváltok egy hétre valami másra. Fontos, hogy a kreatív munkában szabad legyen hibázni, aztán szöntet tarthass, amikor szükséged van rá. Ez nekem azt jelenti, hogy kimegyek a természetbe vagy ejtőzöm a kuckómban, vagy papírra vetem az ötleteimet anélkül, hogy dolgoznék is rajtuk.

 

 

A Fast Company cikke nyomán

 

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!


Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen