Compliance Analyst (Győr)

Legyünk együtt sikeresek!

Gyártó vállalat részére keresünk leendő kollégát, az alábbi pozícióba:

Compliance Analyst

Feladatok

  • Develop and lead projects supporting a global Due Diligence team to improve compliance processes and deliver productivity in a lean shared services environment ;
  • Work with Compliance and Business on assigned projects to drive policy and process changes needed for continuous improvement;
  • Perform Customer verification; document and escalate exceptions; monitor for timely resolution;
  • Perform due diligence checks on prospective customers, related parties, investors and suppliers;
  • Perform enhanced due diligence checks on higher risk accounts;
  • Conduct research using 3rd party solutions to identify potential risk issues ;
  • Perform on-going monitoring; review, resolve and escalate where appropriate,
  • Support business metrics reporting, building reporting systems;
  • Support business building share points, workflows;
  • Support internal testing and audit requirements.

Elvárások

  • Bachelor’s degree from an accredited university or college
  • Up to 3years of professional experience preferably in compliance/reporting/ business analysis/audit
  • Experience in building IT systems (share points, workflows, reporting tools)
  • Knowledge of relevant IT systems and risk management tools such as Bridger, Lexis Nexis, and ongoing monitoring solutions is preferred
  • Highly proficient in PowerPoint, Excel and Word
  • Knowledge of due diligence tools
  • Strong analytical, problem solving and resolution skills
  • Strong oral and written communication skills and able to communicate effectively at all levels within the organization.
  • Language: English is a must one more EU language is preferred

Munkavégzés helye

  • Győr

Küldje el jelentkezését a „ Jelentkezem az állásra most” gombra való kattintással!

A fényképes önéletrajzokat magyar és angol nyelven is várjuk.
Kérjük a levél tárgyába írja be a pozíció nevét és a referencia számát. Köszönjük!
Hire-One Személyzeti Tanácsadó Kft. Nyilvántartási szám: 3376-1/2008.

Győr