Health & Safety Team Leader (Vas megye) (Sárvár)

A hirdetés már lejárt!

Legyünk együtt sikeresek!

Partnerünk részére keresünk tapasztalattal rendelkező szakembert a következő pozícióba:

Health & Safety Team Leader (Vas megye)

Feladatok

  • Control, guide and supervise the team of 4 Health & Safety engineers;
  • Examines plans and specifications for new machinery or equipment to determine if all safety precautions have been included;
  • Tours plant to inspect fire and safety equipment, machinery and facilities to identify and correct potential hazards and ensure compliance with safety regulations;
  • Determines requirements for safety clothing and devices, and designs, builds and installs or directs installation of safety devices on machinery;
  • Conducts or coordinates safety training to educate workers about emergency response, safety policies, laws and practices;
  • Investigates industrial accidents to minimize recurrence and prepares accident reports;
  • Conducts air quality tests for presence of harmful gases and vapors;
  • Responsible for identifying health and safety hazards and recommending corrective actions;
  • Administers and maintains risk assessments;
  • Serves as internal consultant to business units on ergonomics, hazardous materials, industrial hygiene and fire and chemical safety matters;
  • Audits business units, contribute in health and safety requirements of external audits;
  • Interfaces with outside vendors, contractors and engineers regarding facilities, chemicals and other workplace health and safety related matters;
  • Compiles and submits safety reports.

Elvárások

  • BSc/MSc degree;
  • Occupational Safety and Health certification;
  • Minimum 3 years of experience in Health & Safety area;
  • Fluent English and Hungarian both in written and spoken form;
  • Experience in multinational manufacturing environment;
  • People management skills;
  • Solid organizational skills, ability to prioritize and meet deadlines;
  • Strong negotiation and presentation skills.

Amit kínálunk

  • A régióban kiemelkedő bérezési csomag;
  • Szakmai képzési lehetőségek;
  • Dinamikusan fejlődő cég;
  • Stabil vállalati háttér.

Munkavégzés helye

  • Sárvár

Az állásra jelentkezni a [email protected] e-mail címen keresztül lehet!
A fényképes önéletrajzokat magyar és angol nyelven is várjuk.
Kérjük, a levél tárgyába írja be a pozíció nevét és a referencia számát is. Köszönjük!

Amennyiben szeretne az aktuális állásainkról értesítést kapni, akkor kérjük, ide kattintva regisztráljon be hozzánk!
Hire-One Személyzeti Tanácsadó Kft. Nyilvántartási szám: 3376-1/2008.
További információ esetén kérjük az alábbi telefonszámokon szíveskedjenek érdeklődni: +36 30 294-5850 (Doros Anna)

Sárvár