Senior Cost Engineer (Oroszlány)

Legyünk együtt sikeresek!

Autóipari beszállító Partnerünk részére keresünk tapasztalattal rendelkező szakembert a következő pozícióba:

Senior Cost Engineer

Feladatok

  • Interface with engineering, controlling, sales, manufacturing engineering and supply chain experts to determine part and tool costs;
  • Participate in sourcing events for multiple commodities;
  • Responsible for cost calculations of purchase parts and tools in multiple commodities and manufacturing technologies (iron and steel casting, aluminium die and high pressure die casting, machining);
  • Interface with global commodity managers and buyers to assure alignment between the global sourcing board and cost engineering process;
  • Lead negotiations with suppliers applying should cost methods to reduce quotation prices and implement cost reduction opportunities;
  • Participate in Design-for-Value and VA/VE Workshops with strategic suppliers and internal functions;
  • Identify and implement part and tool cost reduction ideas;
  • Assume the role of a single point of contact (SPOC) for one or multiple key OEM customer handling all cost engineering related communication and requests and coordinating required tasks within the team regarding that customer;
  • Assume the role of a commodity expert being responsible for the continuous improvement of the calculation method for a specific key commodity;
  • Train team members in commodity specific processes and knowledge.

Elvárások

  • Master or Bachelor degree in industrial or mechanical or manufacturing/production engineering with a strong commercial or economics background or;
  • Master or Bachelor degree in economic or business administration with a strong technical background or similar experience;
  • Fluent in English;
  • 5-8 years experience in the related field;
  • 3-5 years experience in the automotive industry (Engineering, Manufacturing Engineering, Supply Chain, Supplier Quality Engineering, Procurement, …);
  • Experience working cross-functionally in an international corporate environment;
  • Experience with cost calculation software;
  • This position requires international business travel up to 25% of the time to suppliers;
  • Proficiency with Microsoft office software (Word, Excel, PowerPoint, and Outlook) is required;

Amit kínálunk

  • Cafeteria
  • Bonus

Előnyök

  • German is a strong additional language

Munkavégzés helye

  • Oroszlány, Tatabánya

  • Küldje el jelentkezését a „Jelentkezem az állásra most” gombra való kattintással!
  • A fényképes önéletrajzokat magyar és idegen nyelven is várjuk.
  • Kérjük, a levél tárgyába írja be a pozíció nevét és a referencia számát. Köszönjük!
  • Hire-One Személyzeti Tanácsadó Kft. Nyilvántartási szám: 3376-1/2008.
Oroszlány