Hogyan védjük meg magunkat a vérszívó munkatársaktól?

szerző: Jobline
2016 február 05.

Az energiavámpír típusú munkatársak nemcsak kollégáik teljesítményét csökkenthetik, de veszélyesek az egész cég működésére nézve is. Immár nem legenda, tudományos bizonyíték van rá.

A Journal of Applied Psychology című amerikai szaklapban megjelent tanulmány arról számol be, hogy IT-s munkavállalóknál vizsgálták a munkahelyi viszonyok rendszerét, és kiderült, hogy minél többet érintkeztek energiavámpírokkal, annál inkább csökkent a teljesítményük. A felmérés azt is kimutatta, hogy azon kollégákkal szemben, akik úgy érezték, folyamatosan fejlődnek a munkahelyükön, az energiavámpírok tehetetlenné váltak. Tehát kijelenthető, hogy a másik sikere és pozitív hozzáállása úgy hat rájuk, mint a népi hagyomány szerint a kereszt és a fokhagyma a vámpírra: legyengíti és elriasztja őket.

A lélekszipolyok legfőbb típusai
Nehéz a kategorikus szétválasztás, hiszen gyakori, hogy az egyes típusok főbb jellemzői akár egy emberen belül is megjelenhetnek, mégis érdemes kiemelni az energiavámpírok három leggyakoribb, „alfatípusát”: a ragadozót, az akasztott embert és a mágust.

1. A ragadozó, agresszív típus
Goromba, hirtelen természetű, megfélemlítő és arrogáns munkatársak ők, akik lenézik a kevésbé határozott kollégáikat. Bármin képesek felhúzni magukat, és közönséges, erőszakos megnyilvánulásokban vezetik le ezt a feszültséget. Csak akkor nyugszanak meg, ha újra a kezükbe vették az irányítást. Munkatársaik dühéből és félelméből táplálkoznak, utóbbit kiszagolják, mint a vámpírok, és nem kegyelmeznek. Sok esetben azonban – ha nem kapnak vezetői posztot – agresszivitásukat passzivitás mögé rejtik, és bosszúállásra használják: mások előtt mószerolják be kiszemelt áldozatukat, és a rosszindulatú kritikát elejtett félmondatokba bújtatva fogalmazzák meg a főnök előtt.

2. Az akasztott ember, a nagy panaszkodó
Mindent kifogásolnak, mindenkit hibáztatnak, de ők persze tökéletesek. Negatív légkört hoznak létre maguk körül, folyton másokkal foglalkoznak. Előszeretettel kritizálják kollégáik hiányosságait. Az önmegvalósítás a passzivitásban és a vádaskodásban nyilvánul meg számukra. Imádnak áldozatok lenni.

3. A mágus, a nagy szakértő
Természetesen mindig igazuk van, ahogy az előbbi kettőnek, csak még náluk is jobban. Sosem mulasztják el inkább vélt, mint valós érdemeiket az orrunk alá dörgölni, mindenhez hozzászólnak. Sokszor hátráltatják a munkát azzal, hogy elvesznek a részletekben, és mindenen hosszasan lovagolnak. A megbeszélések rendszerint miattuk húzódnak el, miattuk marad ki az ebéd, ezért nemcsak energetikailag szipolyoznak le, hanem még a vércukorszintünkre is károsak. Gyakran járatnak le másokat is saját teljesítményük fitogtatásával, és attól sem riadnak vissza, hogy a többiek érdemeit a magukénak vallják. Nagyképűek és lekezelőek lehetnek. Nem igazán csapatjátékosok, mivel a meg nem értett zseni pózában tetszelegnek, na és persze, mert mindenki kidől mellőlük.  


Hogyan hatástalanítsuk a vámpírt?

A fokhagyma sajnos ide nem elég. Más fondorlatos praktikákkal tudjuk magunkat megvédeni:

 


A munkavállalók fegyverei:

– Teljesen kerüljük el őket vagy minimalizáljuk velük a kontaktust.

– Töltsünk inkább időt azokkal a munkatársakkal, akikkel jólérezzük magunkat.

– Bizonyosodjunk meg róla, hogy értelme van a munkánknak, és foglalkozzunk inkább azzal. Legyünk sikeresek!

A munkáltatók fegyverei:

– Fektessük le a kívánt viselkedés szabályait, és következetesen juttassuk is érvényre ezeket. Az energiavámpírok sokszor jók a munkájukban, ezért a menedzsment rendszerint elnézést tanúsít irántuk.

– Előléptetésnél vegyük figyelembe a viselkedést is. Sokszor nem döntő tényező a kinevezett munkavállaló más emberekre gyakorolt hatása, pedig ez ugyanolyan fontos, mint a szaktudás vagy az elvégzett munka minősége.

– Rendszeresen adjunk visszajelzést beosztottjainknak, reflektáljunk egymással fenntartott kapcsolatukra is, és részesítsük előnyben azokat a céges  tréningeket, melyek a munka- és viselkedéskultúrát fejlesztik.

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen