A legfontosabb dolgok, amiket eddig talán nem is sejtettél az interjúztatásról

szerző: Jobline
2016 február 23.

Az állásinterjú az egyik legstresszesebb vizsgahelyzet, de azokat sem lehet irigyelni, akik az asztal másik oldalán ülnek. Sőt, hiszed vagy sem, gyakran nekik rosszabb, mint neked.

Bonyolult játszma az állásinterjú, ezért aki jelöltként megért valamennyit a működésének lényegéből, jelentősen jobb esélyekkel vághat neki a megpróbáltatásoknak.

Négy fontos dolog van, ami befolyásolja a döntéshozókat, és nem árt ezeken elgondolkodni a USAToday szerint.

1. A munkáltatónak nem a kedvenc időtöltése az interjúztatás
Sok HR-esnek, cégvezetőnek rengeteg olyan elfoglaltsága van, ami lényegesen fontosabb és érdekesebb, mint érdeklődést színlelve különféle kósza álláskeresőkkel beszélgetni arról, hogy mi a leggyengébb pontjuk vagy miért pont náluk szeretnének elhelyezkedni. Számukra az állásinterjú csupán kellemetlen, bár szükséges rossz, ami miatt félbe kell szakítaniuk a napi rendes tevékenységüket. Képzeljük magunkat az interjúztató helyébe: nem leányálom, ha olyankor kell kedvesen elcsevegni valakivel, ha sok az egyéb dolga, éppen bal lábbal kelt fel, vagy ordít, hogy az illető eleve reménytelen eset, és jobb lett volna, ha el sem jön.

Amikor tehát a HR-es vagy a helyi vezető feszültnek tűnik az állásinterjún, az lehet az oka, hogy rossz napja van, más feladatok, szoros határidők járnak a fejében, esetleg két nap múlva válik, ezért a pokolba kívánja az egész procedúrát. Mert valahol ő is ember.

Mi a teendő?
Könnyítsd meg a dolgát. Jelenj meg pontosan, legyél kedves, a szükséges dolgokat – életrajz, jegyzetfüzet – tartsd a kezed ügyében, hogy ne rabold az idejét a keresgéléssel. Alakítsd úgy a beszélgetést, hogy kellemes legyen, minél kevésbé érezze úgy a másik, hogy csak vesztegeti az idejét.

2. A munkáltató néha még maga sem tudja pontosan, milyen állásra keres jelentkezőt
Ilyen esetek akkor fordulnak elő, ha teljesen új a pozíció vagy még csak az első jelölteknél tartanak. Például az egyik osztályon annyira felszaporodtak a teendők, hogy új munkatársakra van szükség, de az még nem kristályosodott ki, pontosan milyen feladatokat bíznak majd rájuk, ehhez milyen képzettségre és készségekre van szükség, ki irányítja majd őket, milyen rendszer alapján és így tovább.

Egy ilyen helyzet vagy jó, vagy rossz a jelölt szempontjából. Ha még a kiválasztási folyamat elején járnak, a jelölt segíthet pontosítani az elvárásokat és olyan új szempontokra világíthat rá, amelyekre az asztal túlsó oldalán nem is gondoltak. Ez rendkívül előnyös lehet az álláskereső számára, ha a javára tudja fordítani ezt a képlékeny helyzetet.

Ellenkező esetben viszont az derülhet ki menet közben, hogy pont nem ilyen új munkatársra vágynak, mert az interjúztatás során szerzett tapasztalatoknak köszönhetően kikristályosodik az ideális jelölt alakja. Ilyenkor az ember sajnos hoppon marad, de hát ilyen az élet.

Hogyan lehet felkészülni erre a helyzetre?
Majdnem sehogy, de keményen próbálkozni azért érdemes. Megbízható háttérinformációkra van szükség, amik akkor szerezhetők meg, ha sikerül kapcsolatba lépni a cég valamelyik munkatársával, aki rálát az ügyre (közösségi oldalak, networking). Az így megszerzett többlettudás birtokában a jelölt már úgy adhatja elő magát az interjún, hogy ő jelenti a megoldást a problémára.

 



3. Tudat alatt már az első pillanatokban eldől, mit gondolnak rólad

Még mielőtt az álláskereső kinyitná a száját, ítéletet alkotnak róla a külseje és a viselkedése alapján. Számít az öltözék, az ápoltság, a testbeszéd, az az energiaszint, ami sugárzik róla.

Mindez nem róható fel a munkáltató képviselőinek, hiszen a jelölt ugyanígy azonnal ítéletet alkot róluk az első benyomások alapján, és kezd megfogalmazódni benne, szeretne-e együtt dolgozni ezekkel az emberekkel vagy sem. Mivel ez a kölcsönös gyanakvó méricskélés elkerülhetetlen, mert hozzátartozik minden emberi interakcióhoz, bele kell menni a játékba és ha már így van, igyekezni kell győztesként kijönni belőle.

Mi a legjobb módszer?
Pofonegyszerű: mutasd meg, hogy te vagy az ász. Ehhez nem elég, ha igyekszel a legjobb oldaladról bemutatkozni, azt is tudnod kell, milyen elvárásokkal fogsz találkozni. Tanulmányozd a cég honlapját, a vezetők LinkedIn-profiljait, és a szerzett benyomások alapján próbáld megtippelni, milyen ott a hangulat. Formális és feszes a stílus, vagy inkább oldott és laza? Kifogástalan eleganciával öltöznek és mindig rettentő komoly képet vágnak a munkatársak, vagy mindenki farmerben-pólóban-kockásingben flangál kávésbögrével a kezében, és néhány kolléga kutyája-macskája is állandóan ott lábatlankodik az asztalok körül? Ezek persze a végletek, mindenesetre keresd meg a támpontokat, amelyek alapján alaposan felkészülhetsz a bemutatkozására, és ez már az első pillanatokban meggyőzi őket, hogy közéjük tartozol.

4. Nem a képzettség a legfontosabb
Három alapvető szempont alapján szokták kiválasztani az új munkatársat, és az általános tapasztalatok azt mutatják, hogy a szakmai múlt nyom a legkevesebbet a latban.

El tudja végezni a munkát? Erre a kérdésre még akkor is igen lehet a válasz, ha nem pontosan abban a munkakörben és pont annyi ideig dolgozott a jelölt, mint a kiírásban szerepel. Ha látnak benne fantáziát, feltételezik, hogy a transzferálható készségei, proaktivitása és nyitottsága révén gyorsan beletanul majd az új munkakörébe.

Szimpatikus nekünk? Be tud majd illeszkedni a szervezetbe? Ez a két kérdés fontosabb, mint a fenti. A munkakörhöz szükséges tudás és tapasztalat ugyanis könnyen elsajátítható, de ha valaki szemlátomást kiállhatalan fráter, aki nem a motorja, hanem a kerékkötője lenne a csapatnak, azon nemigen lehet segíteni, ezért nem jöhet számításba.

Hogyan lehet elérni, hogy három határozott igen szülessen a fenti kérdésekre?
Természetesen a lehető legjobban fel kell készülni az interjúra, de ugyanilyen fontos, hogy rá tudj hangolódni az asztal túlsó oldalán ülők hullámhosszára. Tehát lelkesnek, érdeklőnek és elkötelezettnek kell lenned – és nem elég pusztán annak látszani, mert a profik azonnal kiszúrják, ha valaki csak megjátssza magát. 

  


 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen