Ezeket ki ne ejtsd a szádon, amikor kilépsz a munkahelyedről!

szerző: Jobline
2016 április 29.

Fölöslegesen sértenél meg mindenkit, fölégetnéd a hidakat magad mögött, és elárulnád, mennyire frusztrált vagy.

Amikor az ember az utolsó napját tölti a munkahelyén, hajlamos lehet arra, hogy búcsúzóul jól beolvasson mindenkinek. (Különösen, ha méltánytalan kirúgás útján távozik.) Ez nem jó ötlet: könnyű megbántani olyan embereket, akiknek egyébként nem is akarsz rosszat, és elvághatod a visszatérés lehetőségét: az adott kollégákkal később összeakadhatsz ugyanott vagy más munkahelyen, esetleg váratlan helyzetekben, és akkor nagyon kínos lesz, hogy haragban váltatok el.

Akármennyire is a nyelved hegyén van, ezeket a dolgokat inkább nyeld vissza, ha jót akarsz magadnak (és a többieknek):

1. Előbb-utóbb úgyis nagyon ráfáztok
Akár magáncégről, akár állami vállalatról van szó, fölösleges ilyen homályos és rosszindulatú jóslatokba bocsátkozni. Az ehhez hasonló megszólalások célja nyilván az, hogy a kollégák is olyan kutyául érezzék magukat, mint te, de legyél inkább elegáns és nagyvonalú, távozz emelt fővel. Akármennyire nehezedre esik, mindenkinek kívánd a legjobbakat, és mondd azt, hogy igazán jól érezted magad ezen a munkahelyen. Valószínűleg senki nem fogja elhinni, de legalább elismerik, hogy volt gyerekszobád.

2. A következő pár hétben nem vagyok elérhető
Ez a durcás kijelentés jó lezárásnak tűnhet, pedig nagyon káros. A volt munkahelyed a következő pár hétben még megkereshet bizonyos adminisztratív kérdéseket illetően, esetleg az utódod betanításával kapcsolatban, ezért ne tiltsd le a vonatkozó telefonszámokat, állj készségesen rendelkezésre. Még az is lehet, hogy változik a felállás a cégnél (új főnök, átszervezések), és tárgyalásokba kezdhetsz a visszatérésről.

3. Azt utáltam itt a legjobban, hogy…
Ez túl teátrális kilépés, ráadásul senki nem kíváncsi rá. Tartsd meg magadnak, és legjobb, ha gyorsan elfelejted, amit a legjobban utáltál. Ha mindenáron reflektálni szeretnél arra, mi nem működött a munkahelyen, a kritikád feltétlenül legyen diplomatikus és építő jellegű.

4. Az új helyem sokkal klasszabb!
Amikor kilépsz, a főnököd érdeklődhet, hol állsz munkába. Ilyenkor semmiképpen ne mondd azt, hogy boldog vagy, mert végre nem ilyen nyomorult retardáltak között fogsz dolgozni. Kizárólag pozitív dolgokat említs, például hogy örülsz, mert új terepen próbálhatod ki magad, ahol jobban ki tudsz bontakozni. Nem baj, ha nem teljesen hihető a dolog, a fontos az, hogy ne sértsd vérig a munkatársaidat, akiket magad mögött hagysz.


 

5. Fogalmatok sincs, hogyan kell az emberekkel bánni
Akkor se legyen ez a zárómondat, ha teljes mértékben igazad van. Persze jólesne a főnököd arcába vágni ezt a jólirányzott sértést, de gondolj bele, hogy mi lesz, ha a következő munkáltatód referenciát kér tőle, és ő a lehető legkedvezőtlenebb információkkal fog szolgálni. Akkor se olvass be neki, ha már biztos az új munkahelyed, mert fölösleges az ilyen szúrkapiszka, és csak a frusztrációdról tanúskodik.

6. Nektek sem ártana kilépni
Ez szintén sértő és megalázó kijelentés. Lehet, hogy a munkatársaid jólérzik magukat a helyükön, és nem gondolják úgy, hogy váltaniuk kellene. Lealacsonyítod magadat azzal, hogy megpróbálod másokra kivetíteni a negatív érzéseidet. Ha nem bírod magadban tartani a kilépéssel kapcsolatos frusztrációdat, öntsd ki a szívedet a szeretteidnek, vagy menj el a konditerembe, és püföld a bokszzsákot, amíg el nem zsibbad a karod.

7. Mihez fogtok kezdeni nélkülem?
Ne gondold, hogy összedől a világ, mert otthagyod a munkahelyedet. Senki nem pótolhatatlan, a főnököd már nyilván ki is találta, ki lesz utódod. Ezzel a kérdéssel arról tennél tanúbizonyságot, hogy túl nagy az egód, és mindenki jól jár a cégnél, hogy végre megszabadulnak tőled.

8. Soha nem jönnék vissza ide
Ne mondd, hogy soha, mert soha nem lehet tudni. Rákényszerülhetsz, hogy visszatérj a régi helyedre, mert például a ragyogónak gondolt új pozíció nem felelt meg a várakozásaidnak. Az is lehet, hogy a cég fuzionál egy másikkal, teljesen megváltoznak a személy- és munkaügyi viszonyok, és ők hívnak vissza mint régi jó bevált kollégát. És most is érvényes a szabály: ne válj el haragban azoktól az emberektől, akikbe bármikor belebotolhatsz a karriered során.

 

Kövess minket a Facebookon!

 

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

 

 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen