Customer Quality Engineer (Pápa)

Legyünk együtt sikeresek!

Tapasztalattal rendelkező kollégát keres gyártó Partnerünk a következő pozícióba:

Customer Quality Engineer

Feladatok

  • Responsible for customer satisfaction in all aspects of quality assurance, including customer representation, customer claim handling (sorting instructions, costs, returned parts analysis), proper and accurate documentation: PPAP, requalification, failure catalogue, boundary samples), preparation and leading of customer audits, maintain in green status the customer portals, respond 8D requests in time, organize customer visits, execute warranty analysis. Reduce customer related costs
  • Regularly visit the customers, establish good working relationship with each customer, maintain daily contact and effective communication as needed.

Elvárások

  • MSc or BSc Engineering degree, min. 2-3 years automotive experience, preferably on customer quality side;
  • Sound knowledge of IATF 16949 and core tools: APQP, PPAP, MSA, SPC, FMEA, 8D, GD&T;
  • Customer specific requirements knowledge;
  • Willingness to travel, Passport, driving license category „B” and abroad driving experience;
  • Native Hungarian and fluent English are required;
  • MS office literacy, Teams, Outlook, Word, Excel, PowerPoint, outstanding presentation, and negotiation skills.

Amit kínálunk

  • 100% bejárástámogatás
  • Cafeteria
  • Bónusz

Előnyök

  • VDA standards knowledge (VDA2, VDA6.3, VDA6.5 etc.) and MRP/ERP experience are advantage;
  • German and any further European languages are advantage

Munkavégzés helye

  • Pápa, Mezőlak

Küldje el jelentkezését a „Jelentkezem az állásra most” gombra való kattintással! A fényképes önéletrajzokat magyar és idegen nyelven várjuk. Kérjük, a levél tárgyába írja be a pozíció nevét és a referencia számát. Köszönjük! Hire-One Személyzeti Tanácsadó Kft. Nyilvántartási szám: 3376-1/2008.

Pápa