Global FP&A Analyst (Budapest)

A hirdetés már lejárt!

Legyünk együtt sikeresek!

Az alábbi pozícióba keresünk leendő kollégát Partnerünk részére:

Global FP&A Analyst

Feladatok

  • Create, improve, maintain automatic analysis models;
  • Active participation at periods closing and planning cycles (revenue growth analysis, pricing performance, currency impact analysis, order book profitability, inventory...etc.);
  • Analyzing all facets of business performance (Revenue, Prices, Opex, Overhead) and related development of value drivers and KPIs;
  • Continually developing and optimizing the Global FP&A team processes, procedures, reports.

Elvárások

  • Degree on Economics / Finance / Accounting ;
  • At least 2-6 years of relevant working experience;
  • Excellent English in oral and written form as well;
  • Be a good teamplayer;
  • Good communication skills;
  • Excellent analythical skills and logical thinking;
  • High level Excel knowledge.

Amit kínálunk

  • Stabil multinational corporate background;
  • Be a part of an international team;
  • Home office opportunity;
  • Professional development.

Előnyök

  • SAP and Power BI knowledge

Munkavégzés helye

  • Budapest

Küldje el jelentkezését a „Jelentkezem az állásra most” gombra való kattintással! A fényképes önéletrajzokat magyar és idegen nyelven várjuk. Kérjük, a levél tárgyába írja be a pozíció nevét és a referencia számát. Köszönjük! Hire-One Személyzeti Tanácsadó Kft. Nyilvántartási szám: 3376-1/2008.

Budapest