Pharma regulatory database associate (Budapest)

Nemzetközi IT Outsourcing partnerünk részére keresünk munkatársat

PHARMA REGULATORY DATABASE ASSOCIATE

(16-0417)

pozícióba

Feladatok

  • Pharma Regulatory Database Associate will support our pharmaceutical client’s pharma registration while working in client’s own system. This role is a Level 1.5 documentation support function.
  • Regulatory database management - working in databases to registrate pharmaceutical records
  • Experience in pharma regulatory registration
  • Tracking / meeting deadlines
  • Document maintenance as per organizational requirement
  • Apply technical knowledge to perform quality check on the entries
  • Correspondence with other global pharmaceutical teams / Local Regulatory Affiliates
  • Compliance with KPIs & SLAs
  • Ensure database entries are complete and accurate
  • Populate/update standard attributes in database

Elvárások

  • Life science/ pharmaceutical background: 1-3 years of proven experience in life science area or in pharma regulatory registration
  • Life science or pharma degree or Bsc degree in biology/ chemistry
  • Fluent English language knowledge
  • Excellent communicational skills
  • Strong IT skills (good level of Excel knowledge)
  • Ability to prioritize work, team- player attitude
  • Detail- oriented and strong customer focus attitude

Amit kínálunk

  • Competitive salary package
  • Annual bonus system
  • Cafeteria package
  • Online trainings
  • Company insurance
  • Language course reimbursement
  • Free medical services
  • All You can Move Sportpass
  • Remote work option

A munkavégzés helye

Budapest

Ha ajánlatunk felkeltette érdeklődését, kérjük,
küldje el magyar és angol nyelvű önéletrajzát a pozíció megnevezésével és a „16-0417”-es referenciaszám feltüntetésével.

HumanField Vezető- és Specialistakiválasztó Kft.
www.humanfield.hu

Budapest